UKRYTY PROBLEM ALERGIKÓW

Powszechny problem
Pleśń jest grzybem mającym tysiące odmian i rosnącym zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Aby się rozwijać, pleśń potrzebuje dwóch czynników: wody i ciepła. Twój dom nie musiał wcale przetrwać huraganu lub powodzi, aby pojawił się w nim grzyb. Zarodniki pleśni są wszędzie. Po prostu czekają, aż się je podleje, aby zacząć rosnąć. Pleśń może być obecna w pomieszczeniach przez cały rok. Pleśń występuje w wilgotnych, ciemnych zakątkach, takich jak stosy liści, siano, trawa lub ziemia i utrzymuje się tam aż do późnej jesieni. W cieplejszym klimacie może być całorocznym problemem.

Według badań z 2015 roku opublikowanych w gazecie „Allergy, Asthma & Immunology Research” 10% populacji, wliczając w to dzieci, ma alergię lub jest wrażliwe na pleśń. Wdychanie zarodników- niewidocznych, znajdujących się w powietrzu nasion grzybów- może wywołać kichanie, katar, swędzenie oczu, świszczący oddech i kaszel. „Jeśli rodzic ma astmę alergiczną, dziecko jest bardziej podatne na wszelkiego rodzaju choroby alergiczne, a zwłaszcza na astmę,” powiedział pediatra alergolog. Niestety okazuje się, że alergia na pleśń może być nabyta w sposób inny niż poprzez dziedziczenie. Badania wykazały, że u niemowlaków przebywających w pomieszczeniach z dużą ilością pleśni, wzrasta ryzyko rozwoju alergii w późniejszym życiu. W innych badaniach odkryto, że u dzieci mieszkających w domach, gdzie jest widoczna pleść i w które w przeszłości były zalewane, ryzyko astmy jest dwa razy wyższe niż u innych- nawet jeżeli ta choroba nie występuje u ich rodziców. Astma i pleśń są bardzo ryzykowną kombinacją. Większość dzieci chorujących na astmę ma alergię na pleśń i zazwyczaj reakcja na nią jest poważniejsza niż na inne czynniki. Pleśń pojawia się na zewnątrz wiosną i jest jej coraz więcej, aż do miesięcy zimowych. Jeśli twoje dziecko ma astmę, musisz unikać miejsc, w których może występować pleśń. Obszary podatne na rozwój pleśni to domowe ogródki warzywne, świeżo skoszona trawa, stodoły, farmy i budynki zamykane na czas zimy.

Wilgotne zagrożenie
W przeciągu ostatnich dwóch lat, po tym jak tysiące domów zostało zalanych, lekarze ostrzegali mieszkańców przed niebezpieczeństwem rozwoju pleśni w pomieszczeniach. „Jeśli twój budynek został zalany, bardzo ciężko jest go szybko i skutecznie wysuszyć,” wyjaśnia doktor. Pierwszą zasadą jest natychmiastowe usunięcie wszystkich mokrych materiałów budowlanych, dywanów, a nawet drewna, ponieważ nie da się ich uratować, jeśli były zanurzone w wodzie przed ponad dwa dni. „Płyta gipsowo kartonowa nasiąka wodą znacznie powyżej poziomu zalania; pleśń może być też ukryta pod tapetami, dywanami i deskami podłogowymi, a także w płytach sufitowych, meblach i ubraniach,” mówi doktor. Jej rozwój może zapoczątkować mały strumyczek wody- nawet najmniejszy przeciek w dachu czy w rurach jest w stanie wywołać poważne problemy, które mogą być przyczyną chorób w twojej rodzinie. Mimo że pleśń może pojawić się za ścianami lub w piwnicy, gdzie jej nie widzisz, zauważysz ciemniejsze plamy na powierzchniach i poczujesz stęchliznę.

Jagoda dowiedziała się jak podstępna może być pleść, kiedy wprowadziła się z rodziną do wojskowego domu na wschodnim wybrzeżu. Jej syn, Janek, mający wtedy 6 lat, niedługo po przeprowadzce zaczął pociągać nosem, a po jakimś czasie mógł oddychać tylko przez usta- nawet z pomocą leków przeciwalergicznych. „Miał problemy ze snem, łatwo tracił oddech i ogólnie wyglądał bardzo nędznie,” przypomina Jagoda. Znalazła pleśń na drewnianej ramie okiennej, więc wyczyściła ją wybielaczem. Jednak niedługo potem usłyszała, że jej sąsiedzi ostatnio wyprowadzili się z powodu pleśni. Badania jakości powietrza wykazały, że w domu znajdują się ogromne ilości pleśni. „Rozwijała się wewnątrz ram okiennych i w ścianach,” mówi Jagoda. Armia wkrótce przeniosła rodzinę do nowego domu, a stan Josepha szybko uległ poprawie, mimo że był to sezon alergiczny. Niestety większość rodzin nie jest w stanie tak szybko uciec z domów pełnych pleśni.

Traktuj objawy poważnie
Kapanie z nosa u dziecka o tej porze roku możesz traktować jak delikatny katar sienny, jednak uważaj, jeśli objawy zaczną pojawiać się w konkretnym miejscu, takim jak piwnica czy podwórko po przeprowadzce, a także jeżeli objawy nasilają się poza wiosennym okresem pylenia (zazwyczaj trwającym od marca do czerwca). Jeśli twój pediatra uważa, że pleśń może być przyczyną problemu, prawdopodobnie skieruje cię na testy alergiczne. Alergolog delikatnie nakłuje skórę dziecka igłą zawierającą popularne alergeny, aby zaobserwować, gdzie występuje reakcja podobna do pokrzywki. „Testy skórne są podstawą przy wykrywaniu alergii i znajdowaniu najlepszego sposobu leczenia,” mówi doktor pediatra alergolog i immunolog.

Jeśli twoje dziecko ma tylko łagodną alergię, unikanie problematycznych czynników może wystarczyć. Sprawdź poziomy zarodników pleśni w twoim obszarze w lokalnych gazetach i staraj się pozostać w domu, kiedy stężenie jest wysokie. Jeśli alergia twojego dziecka jest poważna, połączenie leków bez recepty takich jak Claritin czy Zyrtec z przypisanym przez lekarza sterydem w inhalatorze takim jak Flonase lub Nasonex, powinno pomóc. Immunoterapia zastrzykami przeciw pleśni także jest dostępna, jednak eksperci mówią, że nie zawsze okazuje się skuteczna. W czasie sprzątania naszego własnego domu po huraganie, uszczelniliśmy drzwi od sypialni naszej córki, aby zatrzymać zarodniki we wnętrzu, a następnie zerwaliśmy wykładziny i mokrą płytę gipsowo- kartonową. Po paru dniach świszczenie Emilki osłabło, a ja nauczyłam się jednej ważnej rzeczy: Jeśli nie możesz zapobiec pleśni, pozbądź się jej tak szybko, jak to tylko możliwe.

Ochrona domu
Chociaż starsze domy są bardziej podatne na przecieki, te nowsze także są narażone na pleśń z powodu szczelnych okien i drzwi utrzymujących wilgoć w ich wnętrzu. Podążaj za tymi wskazówkami, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia pleśni w twoim domu.
Jak najszybciej napraw wszelkie przecieki. Jeśli wyczujesz stęchliznę w pomieszczeniu, poszukaj ukrytych przecieków.
Korzystaj z kratek wentylacyjnych mających wylot na zewnątrz domu, zwłaszcza w łazience i w kuchni.
W łazienkach używaj dywaników, które możesz uprać, zamiast wykładzin.
Utrzymuj wilgotność we wnętrzu między 40 a 60 procent (sprawdź na małym elektronicznym monitorze wilgotności). Jeśli to konieczne, ustaw osuszacz, szczególnie w piwnicy.
Korzystaj z klimatyzacji z filtrem HEPA, aby usunąć zarodnik pleśni z powietrza i często go wymieniaj. Jeśli nie masz klimatyzatora, zamykaj okna, kiedy jest wilgotno.

Ostrożne sprzątanie
Jeśli znajdziesz w domu pleśń, nie panikuj. Zazwyczaj nie ma potrzeby wykonywania testów jakości powietrza. Są drogie, bezpieczne poziomy pleśni nie zostały ustandaryzowane, a znajomość gatunku grzyba w twoim domu, nie pomoże ci z nim walczyć. Najważniejszą rzeczą jest podjęcie tych trzech kroków, aby pozbyć się pleśni- i naprawienie wodnego przecieku, który ją wywołał.
Upierz ubrania, pluszaki i inne materiałowe przedmioty w gorącej wodzie z mydłem. Zanieś do pralni lub wyrzuć te, których nie da się wyprać.
Przetrzyj twarde powierzchnie, takie jak blaty i zabawki roztworem chloru z wodą (szklanka chloru na 4 litry wody) i pozwól im całkowicie wyschnąć.
Skontaktuj się z profesjonalistą odnośnie dużych powierzchni zanieczyszczonych pleśnią. Zapytaj lekarza, czy twoja rodzina powinna się wyprowadzić na czas usuwania pleśni.

Cała prawda o toksycznej pleśni
Mogłaś słyszeć raporty o „toksycznej” pleśni, która została oskarżona o wywoływanie wszystkich objawów począwszy od kataru po śmiertelne rozlane krwawienie pęcherzykowe w ostatniej dekadzie. Parę gatunków pleśni rzeczywiście produkuje chemiczne toksyny nazywane mykotoksynami, jednak, aby się nimi zatruć, należy je połknąć. „Aby wdychana pleśń spowodowała poważne problemy zdrowotne z powodu mykotoksyn, musiałbyś znajdować się w bardzo zanieczyszczonym budynku,” mówi doktor.