DZIECIĘCE ALERGIE I ASTMA MOGĄ PROWADZIĆ DO PROBLEMÓW Z SERCEM W DOROSŁYM ŻYCIU

Alergie dziecięce są irytujące, lecz powszechne. Jednak najnowsze badania wykazują, że mogą sygnalizować ryzyko przyszłych chorób serca.

Naukowcy odkryli, że wśród dzieci i nastolatków z astmą lub katarem siennym istnieje większe prawdopodobieństwo otyłości i nadwagi, a także dwa razy wyższe ryzyko wysokiego ciśnienia i cholesterolu. U niektórych dzieci powszechne problemy zdrowotne mają znacznie bardziej poważne konsekwencje.

Do badań (opublikowanych w gazecie „Journal of Allergy & Clinical Immunology”) naukowcy analizowali dane zebrane od około 13 000 dzieci do 17 roku życia w Stanach Zjednoczonych, których rodzice w ramach Badań Narodowego Wywiadu Zdrowotnego 2012 (Natinal Health Interview Study) odpowiadali na pytania na temat zdrowia dzieci.

Faktyczny wzrost ryzyka wysokiego ciśnienia i cholesterolu nie był duży- u dzieci mających astmę i katar sienny wynosił zaledwie jeden punkt procentowy. „Oczywiście nie każde dziecko, u którego wykryto chorobę alergiczną, ma wzmożone ryzyko chorób układu krążenia,” powiedział doktor. „Bazując na innych badaniach podejrzewamy, że dzieje się tak głównie o dzieci z bardziej poważnymi schorzeniami, ale nie byliśmy w stanie tego sprawdzić w tym badaniu.”

Jaki jest zatem związek między alergiami i chorobami serca? Według dr Gregga Fonarowa, profesora kardiologii na uniwersytecie UCLA, stany zapalne związane z alergiami mogą być odpowiedzialne za niewielki wzrost cholesterolu i ciśnienia. Powiedział też, że wpływ mogły mieć różnice w diecie i aktywności fizycznej między dziećmi w obu grupach dodając, że rodzice nie powinni za bardzo martwić się wynikami tych badań. Jednak nauką dla rodziców może być fakt, że choroby powiązane z alergiami, zwłaszcza te poważne, mogą prowadzić do innych problemów zdrowotnych. Ważne jest, aby rozpoznać te szkodliwe efekty, aby im zapobiegać lub jak najwcześniej rozpocząć leczenie. Jeżeli dziecko cierpi na chorobę alergiczną, która nie jest zbytnio kontrolowana lub w przypadku, gdy rodzice zauważą, że ich dziecko zaczyna przybierać na wadze albo z powodu alergii nie jest w stanie robić tego, co jego rówieśnicy, powinni porozmawiać z pediatrą i specjalistami.