9 SPOSOBÓW NA TO, JAK NAUCZYĆ DZIECKO POMAGAĆ INNYM

Inspiracja do pomocy
W ostatnich latach po klęskach żywiołowych i atakach terrorystycznych organizacje charytatywne i pomoc innym stały się jeszcze ważniejsze niż przedtem Po zobaczeniu w telewizji zdjęć przepełnionych bólem i cierpieniem, ludzie sięgnęli do swoich kieszeni głębiej niż kiedykolwiek, aby nieść pomoc ofiarom tragedii.

Wielu rodziców korzysta ze zniszczeń wywołanych katastrofami, aby opowiedzieć dzieciom o organizacjach charytatywnych i nauczyć je, jak ważne jest wyciąganie pomocnej dłoni do ludzi w potrzebie. Wielu dokonało hojnych rodzinnych wpłat, angażując dzieci w wybór organizacji, której chcą pomóc, wspólnie wypisując czek, adresując kopertę i wrzucając list do skrzynki. Pozwolili dzieciom na własne oczy zobaczyć jak ból i żal z powodu niewyobrażalnej straty zamieniają się w czas miłości i współczucia do nieznanych ludzi żyjących po drugiej stronie świata.

Ostatnie wydarzenia były okazją do nauki dzieci na temat pomocy innym. A co jeśli rodzice nie chcą, aby to była tylko jednorazowa lekcja? Co jeśli chcą, aby pomoc innym stała się celem w życiu ich dzieci? Co zrobić, aby pomaganie innym weszło w nawyk? Aby nauczyć dzieci pomagać, wypróbuj następujące strategie w swojej rodzinie.

Podaruj ubrania.
Co jakiś czas przejrzyj swoją szafę, a ubrania, których nie nosiłaś od dłuższego czasu przekaż organizacjom charytatywnym. Zachęć swoje dzieci do zrobienia tego samego. Pozwól im wybrać ubrania, które chcą podarować innym. Jeśli sama przejrzysz ich szafę, zmniejszysz wartość tej czynności. Aby w pełni wykorzystać tę okazję, zaangażuj dzieci w proces wyboru odpowiednich rzeczy. Zabierz je też ze sobą, kiedy będziesz oddawać ubrania organizacji.

Pomóż sąsiadom.
Regularnie angażujcie się w pomoc innym w codziennych obowiązkach. Zagrabcie liście starszej parze mieszkającej w pobliżu. Upieczcie ciasteczka stróżowi. Upieczcie chleb i zawieźcie go do stołówki dla bezdomnych.

Oddaj krew.
Zabierz ze sobą dzieci, aby zobaczyły jak dajesz dobry przykład. Porozmawiaj z nimi o tym, dlaczego oddajesz krew i jak w ten sposób możesz komuś uratować życie.

Uczyń urodziny okazją do pomocy innym.
Niech urodziny będą czasem pomocy innym. Na pierwszych szkolnych urodzinach dziecka, poproś gości o przyniesienie książki (nowej lub używanej) zamiast prezentów, które później przekażecie organizacji charytatywnej w twojej okolicy. Porozmawiaj z synem lub córką o tym, że nie wszystkie dzieci mają książki, tak jak one. Wyjaśnij, że jednym ze sposobów świętowania urodzin jest pomoc tym, którzy mają mniej niż my. Zaangażuj jubilata w decyzję czy chcecie przekazać książki schronisku dla kobiet, do gabinetu lekarskiego czy jakiejś innej organizacji. Kiedy już wspólnie dostarczycie książki, nagrajcie to i obejrzyjcie ten film (lub zdjęcia) na przyszłych urodzinach.

Pamiętajcie o zwierzakach.
W regularnych odstępach czasu, kupujcie karmę dla psów lub kotów i zanoście do najbliższego schroniska. Pozwól dzieciom spędzić trochę czasu ze zwierzakami, którym pomagacie.

Kupcie jedzenie.
W czasie świąt stwórzcie kosze z jedzeniem i przekażcie rodzinom w potrzebie wskazanym przez wasz kościół lub szkołę. Zaangażuj dzieci w wybór żywności w puszkach, owoców i innych produktów, które zapakujecie. Wspólnie udekorujcie podarunek i zawieźcie rodzinie.

Drobne do pomocy.
Stwórzcie rodzinny słoik pomocy, z którego będziecie korzystać w czasie wydawania dzieciom kieszonkowego. Zachęć dzieci, aby przeznaczyły część swoich pieniędzy na pomoc innym. Kiedy słoik się napełni, całą rodziną zdecydujcie na co chcecie przeznaczyć jego zawartość. Możecie uratować wieloryba, kupić rękawiczki potrzebującym dzieciom albo pomóc organizacji zajmującej się osobami z chorobą nowotworową. Poczytaj o różnych organizacjach w Internecie i podziel się tym, co znalazłaś z dziećmi, aby mogły dokonać świadomego wyboru.

Pomóżcie starszym.
Pomóżcie starszym ludziom w obowiązkach, z którymi sami mogą mieć problem. Po dużej wichurze pozbierajcie patyki na podwórku sąsiadów. Skoście trawnik babci. Umyjcie samochód dziadka albo okna na wiosnę. Pomóżcie im posadzić kwiaty.

Wyciągnijcie pomocną dłoń.
Zgłoście się do regularnej pomocy w kościele lub synagodze. Zarezerwujcie czas na skoszenie trawnika i podcięcie krzewów. Zaangażuj się w oprowadzanie turystów i zabierz ze sobą dzieci.

Wykorzystując te lub inne podobne pomysły, nauczysz swoje dzieci, że pomoc innym nie jest zarezerwowana tylko na czas wielkich tragedii. Pomożesz im w ten sposób zrozumieć, że pomaganie innym to sposób życia, a nie tylko jednorazowa czynność po katastrofie. Pamiętaj, że pomagając innym, przekazujesz dzieciom informację, że pomoc innym jest dla ciebie ważna.