JAK MIERZYĆ CZAS SKURCZÓW

Masz już w ręce stoper albo telefon ze specjalną aplikacją. Jesteś gotowa zacząć mierzyć czas skurczów, podczas których twoje ciało pracuje, aby pomóc dziecku przyjść na świat. Jednak jeśli nie wykonasz pomiaru w odpowiedni sposób, przyjedziesz do szpitala za wcześnie i będziesz tam niepotrzebnie siedzieć zamiast relaksować się w domu. Możesz też przyjechać za późno i wejść do szpitala lub centrum rodzenia dosłownie w ostatniej chwili.

Oto instrukcja jak dokładnie mierzyć czas skurczów porodowych i odstępów między nimi, abyś mogła podać lekarzowi jasny obraz sytuacji.

Kiedy zacząć mierzyć czas?

„Powinnaś mierzyć czas od początku jednego skurczu do początku kolejnego,” mówi dr Paul du Treil, dyrektor do spraw matki i dziecka ze Szpitala Touro w Nowym Orleanie. To wskazuje w jakich odstępach czasu pojawiają się skurcze. „Zazwyczaj wczesne skurcze występują jeszcze przed porodem i trwają maksymalnie 20-30 sekund,” mówi dr du Treil. „Jednak kiedy zaczynają już zbliżać się do minuty i utrzymują się w ten sposób przez godzinę- wtedy zaczyna się poród.”

Jak długo trwają skurcze?

Jeśli zaczęłaś już rodzić, skurcze będą trwały około minutę każdy. Jednak czas trwania jest równie ważny jak intensywność. „Najważniejsza jest moc skurczu, nie tylko jego czas trwania,” mówi Siobhan Kubesh, certyfikowana położna z OB.-GYN North w Austin. „Musisz zwracać uwagę na ich długość, ale też na to, czy stają się coraz silniejsze.”

Czy mam jechać do szpitala kiedy skurcze następują w odstępach 5- czy 10-minutowych?

Zazwyczaj zaleca się poczekanie aż skurcze będą następowały co pięć minut przez godzinę zanim zadzwonisz i ruszysz do szpitala. Jednak porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby ocenić, co będzie najlepszą metodą dla ciebie. „Każdy lekarz ma nieco inne podejście, w zależności od indywidualnego ryzyka związanego z ciążą,” mówi Kubesh. „Niektóre kobiety rodzące pierwszy raz będą mieć długi poród, a przy wieloródkach, mamy mogą nie zdawać sobie sprawy z intensywność skurczów aż do rozpoczęcia rodzenia.” To, gdzie mieszkasz, także może mieć znaczenie- jeśli dojazd do szpitala zajmie ci godzinę, lekarz zaleci ci raczej wcześniejszy przyjazd.

Skontaktuj się z lekarzem jeśli coś jest nie w porządku

Powiadom lekarza, jeżeli wydaje ci się, że coś jest nie tak z twoimi skurczami. Jeśli nie możesz zmierzyć czasu odstępu między skurczami, ponieważ go nie m, zadzwoń do lekarza. „Jeśli to ciągły ból, a nie cykl skurcz-przerwa-skurcz-przerwa, może być to objawem problemu,” mówi dr du Treil. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, nie zwlekaj z dzwonieniem po lekarza.