WYWOŁYWANIE PORODU: DLACZEGO JEST TO KONIECZNE I JAK TO SIĘ ROBI

W ciąży, która przebiega normalnie, twój organizm i dziecko wydzielają hormon- oksytocynę- wywołujący poród. To rozpoczyna skurcze i przygotowuje szyjkę macicy pocieniając ją i zmiękczając. Wywołanie porodu to próba rozpoczęcia tego procesu.

Kiedy czujesz się ogromna, a przewrócenie się na bok wymaga pomocy z zewnątrz, zaplanowanie wywołania porodu, tak jak to się robi z wizytą u fryzjera w celu podcięcia końcówek, brzmi jak świetny pomysł. Wiele kobiet planuje wywołanie porodu- Amerykański College Położników i Ginekologów (Z ang. American College of Obstetricians and Gynecologists- ACOG) obliczył, że obecnie 20-40% porodów jest wywoływanych sztucznie.

Dodatkowo, najnowsze badanie zdaje się wskazywać, że wywołany poród w 39 tygodniu ma lepsze skutki zarówna dla matki, jak i dziecka, niż czekanie, aż rozpocznie się on naturalnie. Jednak zanim zdecydujesz się na wywołanie porodu powinnaś rozważyć wiele kwestii.

Dlaczego lekarze wywołują poród?

Jeśli dziecko słabo rośnie lub wykazuje objawy wyczerpania albo spóźnia się z przyjściem na świat o tydzień lub dwa, może być dla niego lepiej, jeżeli poród odbędzie się szybciej. U mam z wysokim ciśnieniem, stanem przedrzucawkowym, niekontrolowaną cukrzycą lub innymi problemami zdrowotnymi, wybór sztucznie wywołanego porodu może oznaczać zdrowe narodziny dziecka zamiast katastrofy.

„Sztucznie wywoływane porody mają złą reputację, ponieważ wykonuje się je zbyt często bez konkretnej przyczyny, jednak w wielu przypadkach są one niezbędnym narzędziem lekarzy,”.

Jeśli jesteś w połowie 42 tygodnia ciąży, wywołanie porodu staje się oczywistym wyborem. Po 42 tygodniu dziecko będzie większe, co może spowodować wydłużenie porodu lub komplikacje u noworodka.

Jak lekarze wywołują poród?
Lekarze mają kilka metod na wywołanie porodu. To, którą wybierze twój lekarz będzie zależało od wielu różnych czynników, takich jak gotowość szyjki macicy i zdrowie dziecka. Zapoznaj się z dostępnymi metodami, jednak pamiętaj, że nie jesteś w stanie przewidzieć, która zostanie wybrana.

„Nikt nie wie jak zareaguje ciało matki zanim nie zacznie się wywoływanie porodu,” . „Ciężko jest też powiedzieć jak zachowa się dziecko w momencie porodu, bez względu na to czy jest to poród naturalny czy sztucznie wywołany, do chwili, gdy się on rzeczywiście nie zacznie.” Możesz mieć szybki, bezproblemowy sztucznie wywołany poród albo może to być nieco dłuższe doświadczanie.

 • Metoda 1: Odklejenie dolnego bieguna pęcherza płodowego
  Twój lekarz wykona badanie szyjki macicy w trakcie którego palcem oddzieli pęcherz płodowy od ściany macicy. Po tym procesie wiele kobiet doświadcza skurczów lub plamienia. Kiedy błona jest już oddzielona, wydzielany jest hormon zwany postaglandyną, który pomaga szyjce macicy dojrzeć wywołując skurcze. Oddzielenie pęcherza płodowego może być dokonane tylko jeżeli twoja szyjka macicy jest rozszerzona.
 • Metoda 2: Przyspieszenie dojrzewania szyjki macicy
  Przed wywołaniem porodu, szyjka macicy oceniana jest w skali Bishopa- pięciu czynników ocenianych w skali 0-3 punktów w zależności od jej rozwarcia i konsystencji. Im wyższy wynik, tym większe szanse na naturalny poród. Suma punktów poniżej 5 oznacza najwyższe ryzyko w przypadku cesarskiego cięcia. Lekarz zbada twoją szyjkę macicy, aby zobaczyć jak bardzo jest rozwarta i miękka, aby sprawdzić, czy dziecko zsunęło się już do miednicy.

Badania wykazały, że sztucznie wywołane porody mają najlepsze efekty u kobiet, których szyjki macicy są już rozwarte, więc jeśli twoja jeszcze nie osiągnęła tego stanu, lekarz może w tym pomóc korzystając z jednego z wielu preparatów. Są nimi czopki z postagladyną E, żel postagladynowy, żel postagladynowy na urządzeniu dopochwowym lub tabletka z postagladyną. Niektóre kobiety u których zastosowano te środki rozpoczynają poród w trakcie 24 godzin bez konieczności innej interwencji.

Inne metody służące rozwarciu szyjki macicy to laminarin (pałeczki z wodorostów wchłaniające wodę z pochwy i powoli ją otwierające) lub cewnik Foleya (napompowywanego w szyjce macicy i stopniowo ją rozwierającego).

 • Metoda 3: Nacięcie owodni
  Jeżeli oddzielanie pęcherza płodowego nie wywoła skurczów, lekarz może zdecydować się wprowadzić do szyjki macicy narzędzie położnicze wyglądające jak małe szydełko, aby zrobić małą dziurkę w worku owodniowym. (Ta technika nazywana jest także amniotomią) Naśladuje ona to, co następuje naturalnie, kiedy odchodzą wody płodowe przed rozpoczęciem porodu.

Ta procedura może wywołać dyskomfort, jeśli twoja szyjka macicy rozszerzyła się o mniej niż centymetr. W pozostałych przypadkach, jest całkowicie bezbolesna. Jeżeli poród nie zacznie się w czasie 24 godzin od odejścia wód płodowych, lekarz może podać ci Pitocynę, syntetyczną wersję oksytocyny lub zastosować inną metodę, aby zmniejszyć ryzyko infekcji.

 • Metoda 4: Kroplówka z Pitocyną
  Pitocyna to syntetyczny odpowiednik oksytocyny, która jest hormonem wywołującym skurcze. To jeden z najpopularniejszych leków w Stanach Zjednoczonych. U większości kobiet w ciąży poród jest efektem wzrostu poziomu oksytocyny w krwi; lekarz będzie naśladował ten naturalny proces korzystając z Pitocyny.

Jeśli twój poród będzie wywoływany Pitocyną, zostaniesz przyjęta do szpitala, gdzie podłączą ci kroplówkę. Zazwyczaj potrzeba co najmniej 30 minut, aby Pitocyna zaczęła działać. Lekarz prawdopodobnie rozpocznie od małejdawki i będzie monitorował reakcję twoją i dziecka na lek w czasie, gdy będzie zaczynał działać. Nie ma gwarancji szybkiego porodu; jednak skurcze mogą być silne i trwające minutę lub dłużej. Wiele kobiet przyznaje, że ćwiczenia oddechowe pomogły im także w czasie sztucznie wywołanego porodu.