WEDŁUG NAJNOWSZYCH BADAŃ, ALERGIE NA ORZECHY DRZEWNE SĄ DIAGNOZOWANE ZDECYDOWANIE ZBYT CZĘSTO

Dobra wiadomość dla osób, które myślą, że są uczulone na wszystkie orzechy drzewne: najnowsze badania sugerują, że to, że jesteś uczulony na jedną odmianę orzechów nie oznacza, że nie możesz jeść innych odmian- zwłaszcza jeśli doradzono ci unikanie wszystkich orzechów drzewnych tylko na podstawie pozytywnego testu skórnego lub badania krwi.

Naukowcy przebadali ponad 100 osób mających potwierdzoną alergię na jedną odmianę orzechów drzewnych. Wynik? Pomimo wrażliwości na inne orzechy drzewne wykrytej w trakcie badań krwi, ponad 50% przebadanych nie miała żadnych objawów podczas ustnego kontaktu z tymi pokarmami, kiedy to alergolog karmił pacjenta malutkimi ilościami orzechów, stopniowo zwiększając dawkę, a następnie obserwując go przez parę godzin, aby sprawdzić czy wystąpi reakcja alergiczna.

I jeszcze to:

Prawie nikt z pacjentów uczulonych na orzechy ziemne, które są roślinami strączkowymi, nie miał alergii na orzechy drzewne! Zbyt często mówi się ludziom, że są uczuleni na orzechy drzewne tylko na podstawie badań krwi lub testów skórnych. Pacjenci ufają wynikom i przestają jeść wszystkie orzechy, podczas gdy w rzeczywistości mogą wcale nie być na nie uczuleni. Chociaż poprzednie badania sugerowały, że u osób mających alergię na jeden z orzechów drzewnych, a także tych uczulonych na orzechy ziemne, występowało ryzyko alergii na inne orzechy drzewne, badanie krwi lub testy skórne nie są wystarczającym dowodem, aby ostatecznie stwierdzić u kogoś alergię na orzechy drzewne, jeśli ta osoba nigdy ich nie jadła.

Alergia na orzechy drzewne nie powinna być diagnozowana o ile nie wystąpił zarówno pozytywny wynik badań krwi lub testów skórnych i reakcja alergiczna po zjedzeniu tego orzecha. Unikanie wszystkich orzechów ziemnych i drzewnych tylko dlatego, że wykryto u kogoś alergię na jeden rodzaj orzechów nie musi być konieczne. Po testach ustnych, ludzie uczuleni na jeden rodzaj orzechów drzewnych mogą być w stanie spokojnie jeść pozostałe odmiany.

Podsumowanie:

Jeśli unikałeś wszystkich orzechów tylko dlatego, że wykryto u ciebie alergię na jeden ich rodzaj, prawdopodobnie powinieneś rozważyć wizytę u alergologa, aby wykonać ustne testy. Proszę, proszę nigdy nie wykonuj ich samodzielnie. Powinny być one nadzorowane przez wykształconego, certyfikowanego alergologa w odpowiednim centrum medycznym, na wypadek zagrażającej życiu reakcji alergicznej.