12 SPOSOBÓW NA TO, JAK PRZESTAĆ SIĘ KŁÓCIĆ O PIENIĄDZE

To, że jesteś czyimś partnerem życiowym, wcale nie znaczy, że macie to samo podejście do pieniędzy. Jest wręcz przeciwnie: ankieta przeprowadzona przez Bethany i Scotta Palmer, małżeństwo będące współautorami książki „The 5 Money Personalities: Speaking the Same Love and Money Language” wykazała, że w 73% małżeństw jedna osoba woli oszczędzać, a druga wydawać. Ta kombinacja może prowadzić do częstych konfliktów i skłaniać do finansowej nieszczerości. Prawie jedna trzecia par biorących udział w ankiecie prowadzonej przez Harris Interactive przyznało, że ma tajemnice odnośnie swoich wydatków. Aby pozostać w (szczęśliwym) związku, musicie stanowić zgrany zespół.

Poznaj pieniężną osobowość swojego partnera

Czy twój partner jest tą osobą, która zainwestuje w drogi plecak trekkingowy dla dziecka na jedyną wędrówkę górską w waszym życiu? Czy może wręcz przeciwnie, nalega na wysupłanie większej sumy na fundusz emerytalny nawet, jeśli oznacza to zrezygnowanie z kupna nowych huśtawek dla dzieci? Zrozumienie wartości, którymi kieruje się twój partner podczas podejmowania decyzji związanych z pieniędzmi to pierwszy krok do osiągnięcia kompromisu, mówi Bethany Palmer.

Pieniężna randka
Mniej niż połowa partnerów regularnie rozmawia o sprawach finansowych, pomimo tego, że otwarta rozmowa to najlepszy sposób na uniknięcie kłótni o budżet, zauważa Scott Palmer. Raz w miesiącu usiądź ze swoją drugą połówką, aby ustalić wasze finansowe cele i przedyskutować potrzeby, a także zachcianki, abyście mogli wspólnie dążyć do ich osiągnięcia.

Podzielcie się kontrolą nad wydatkami
Bez względu na twoją pozycję w pracy, ty i twój partner potrzebujecie nieco wolności finansowej, mówi Jean Chatzky, założyciel Szkoły Pieniędzy, oferującej lekcje finansowe online. Niektóre pary ustalają miesięczny limit wydatków na osobę. Inne odkładają procent sowich zarobków na dowolne wydatki, takie tak zajęcia sportowe czy bilety na koncert. Stwórzcie plan, który będzie wam obojgu odpowiadał i co parę miesięcy upewniajcie się, że nadal tak jest.

Ustalcie limit
Ustalcie, że będziecie dyskutować na temat wydatków przekraczających wcześniej ustaloną kwotę; może to być 100zł lub 1000zł, sugeruje dr psychologii Brad Klontz, współautor książki „Mind Over Money.” To sprawi, że duże wydatki będą waszą wspólną decyzją- co pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek, gdy przyjdą rachunki.

Pójdźcie na kompromis
Chociaż ty wolisz oszczędzać, a twój partner wydawać (lub odwrotnie), oboje możecie dokonać pewnych zmian w swoich strategiach zarządzania pieniędzmi, aby znaleźć wspólny język.

Jeśli wolisz wydawać…
Urodzeni miłośnicy wydawania pieniędzy muszą ograniczyć zakupy pod wpływem impulsu, podejmując decyzje na temat kupna produktów bardziej ostrożnie. Jeśli pasujesz do tego opisu, spróbuj wykorzystać te strategie, aby poprawić swoje nawyki związane z pieniędzmi i stworzyć finansową poduszkę bezpieczeństwa.

Lista zakupów.

Osoby lubiące wydawać potrzebują wytycznych, więc przed wyjściem z domu, stwórz listę zakupów i trzymaj się jej. Łatwo jest wziąć dodatkową parę skarpetek dla dziecka lub uprzyjemnić sobie popołudnie mrożoną kawą w centrum handlowym, jednak te pozornie nieszkodliwe wydatki, szybko narastają. Ważne jest, aby być świadomym, w jaki sposób twoje nawyki odnośnie wydawania oddziałują na budżet twojej rodziny, doradza dr Barbara Nusbaum, psycholog z Nowego Jorku specjalizująca się w pracy z parami z problemami finansowymi.

Nie używaj słowa „budżet.”

Ten termin odrzuca osobę lubiącą wydawać tak samo jak „dieta” miłośnika jedzenia, więc zamiast tego używaj zwrotu „plan wydatków.” „Skup się na tym, że stworzenie takiego planu pomoże ci pozwolić sobie na rzeczy, których naprawdę potrzebujesz, a także zaoszczędzić na te, których tak bardzo chcesz,” mówi dr Brad Klontz.

Unikaj Zakupowej Trójki.

Nie idź na zakupy kiedy jesteś zły, smutny lub głodny. Złość sprawia, że jesteś gotowy podjąć większe ryzyko z finansami niż kiedy jesteś spokojny. Smutek może prowadzić do zbyt dużych wydatków w celu poprawy nastroju (witajcie nowe buty!), mówi Jean Chatzky. A głód napędza twój zakupowy silnik, nie dając ci czasu na zastanowienie przed pójściem do kasy.

Jeśli wolisz oszczędzać…

Masz jasno określone cele finansowe i uważnie śledzisz swoje miesięczne wydatki (na jedzenie, czynsz i opiekę nad dzieckiem). Najprawdopodobniej masz konto oszczędnościowe, emerytalne i przeznaczone na studia dziecka. Jeśli jeszcze tak nie jest, zmień to.
Zautomatyzuj swoje inwestycje. Spraw, aby oszczędzanie nie wymagało od ciebie dużej ilości pracy, raz podejmując decyzję gdzie powinno pójść ile pieniędzy. Następnie ustal zlecenia stałe. Świadomość, że regularnie zwiększasz swoje oszczędności pomoże ci czuć się mniej winnym w czasie wydawania pieniędzy na rzeczy, których ty i twoja rodzina naprawdę potrzebujecie, mówi Chatzky.

Stwórz budżet na zabawę.

Twój instynkt jest tak skoncentrowany na gromadzeniu pieniędzy, że możesz go wykorzystać na swoją korzyść. Otwórz konto na wydatki wedle uznania takie tak weekendowy wyjazd. „Ta strategia korzysta z naturalnej tendencji osoby lubiącej oszczędzać, którą jest odkładanie jak największej ilości pieniędzy.”

Wyceń swój czas.

Zamiast nieustannie sprawdzać strony z kupnami w poszukiwaniu najlepszych przecen, ustal, ile warty jest czas twój i twojej rodziny, zaleca dr Naudbaum. Może się okazać, że przeszukiwanie Internetu, aby oszczędzić na dużych wydatkach takich jak bilety lotnicze czy łóżko dla dziecka, rzeczywiście były warte włożonej pracy, ale te parę chwil, kiedy twój maluch akurat drzemał, lepiej byłoby spędzić na rozmowie z przyjacielem niż próbach zaoszczędzenia paru złotych.