CO ROBIĆ JEŻELI ZACZNIESZ RODZIĆ PRZED TERMINEM

Wraz z postępem ciąży, może ci się wydawać, że masz mnóstwo czasu na przygotowanie się na przybycie maluszka. W końcu ciąża trwa 9 miesięcy, prawda? Cóż, nie zawsze. Chociaż większość dzieci rodzi się w okolicach 40 tygodnia ciąży, Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Z ang. Center for Disease Control and Prevention- CDC) donosi, że 1 na 9 dzieci w Stanach Zjednoczonych to wcześniaki, które urodziły się przed 37 tygodniem. Według CDC, przedwczesne porody stają się coraz bardziej popularne, jako że kobiety coraz częściej korzystają z in vitro i innych metod wspomagania zapłodnienia.

Możesz być gotowa na życie z maluszkiem, które wiąże się z barkiem snu, dużą ilością kofeiny i kolorowymi ubrankami, które będą stale brudzone, ale czy jesteś przygotowana na możliwość przedwczesnego porodu?

Co to jest przedwczesny poród?

„Przedwczesny poród to każdy poród rozpoczynający się przed 37 tygodniem ciąży,” wyjaśnia dr Doerthe Bbrueggmann, położna ginekolog w Szkole Medycznej Keck. I chociaż każdy poród w tym przedziale czasowym jest uważany za „przedwczesny,” stan zdrowia dziecka może znacząco się różnić w zależności od tego jak wcześnie przed 37 tygodniem dziecko przyszło na świat.

Przedwczesny poród w 25 tygodniu

Dzieci urodzone przed 25 tygodniem są uznawane za krytyczne wcześniaki, mówi dr Erica Song ze Szpitala i Centrum Medycznego Englewood w New Jersey. Noworodki sprzed 23 tygodnia zazwyczaj mają bardzo małe szanse na przetrwanie. „Granica wieku od którego dziecka da radę przetrwać poza macicą znajduje się w 23-24 tygodniu,” wyjaśnia. Chodziaż dr Brueggmann mówi, że dzieci urodzone w okolicach 24 tygodnia ciąży mają „60% szans na przeżycie,” wiele noworodków, które przychodzi na świat tak wcześnie, ma wiele problemów zdrowotnych przy porodzie i w całym swoim życiu. W tej chwili rodzice z wcześniakami urodzonymi w 25 tygodniu lub wcześniej mogą być pewni przyjęcia na oddział najintensywniejszej terapii dla noworodków i otrzymania całodobowej opieki medycznej, w którą wlicza się intubacja w celu wsparcia oddychania, sonda pokarmowa i inkubatory do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała.

Przedwczesny poród w 25-27 tygodniu

Wśród wcześniaków urodzonych w 25 tygodniu jest zdecydowanie większy odsetek dzieci żyjących bez niepełnosprawności niż u tych z 24 tygodnia ciąży.
Według EPIcure, długoterminowego badania przeprowadzonego wśród dzieci urodzonych przedwcześnie, ryzyko poważnych komplikacji zdrowotnych takich jak problemy z nauką, trudności behawioralne, ograniczony wzrost, problemy z oddychaniem (z powodu niewykształconych w brzuchu matki płuc) i dziecięce porażenie mózgowe, jest tym większe im młodsze jest dziecko. Dzieci urodzone w 27 tygodniu lub wcześniej wciąż otrzymają opiekę na oddziale najintensywniejszej terapii dla noworodków.

Przedwczesny poród w 27-32 tygodniu

„Chociaż każdy dodatkowy dzień lub tydzień ma ogromne znaczenie, 28 tydzień to już kamień milowy,” mówi dr Song. Według dr Brueggman po 30 tygodniu, wskaźnik przeżycia noworodków gwałtownie wzrasta do ponad 96%. Dzieci urodzone w tym przedziale czasowym, w zależności od problemów zdrowotnych, mogą wymagać intensywnej terapii na oddziale dla noworodków.

Przedwczesny poród w 32-37 tygodniu

Chociaż nawet w 34 tygodniu „niektóre dzieci nie radzą sobie najlepiej”, dr Song uważa, że po 34 tygodniu w większości przypadków poród ma duże szanse na odbycie się bez komplikacji. Jednak dzieci wciąż uważane są za wcześniaki nawet jeżeli urodzą się między 37 a 38 tygodniem.

Co powinnaś zrobić, jeśli podejrzewasz, że możesz zacząć rodzić przed terminem?

Po pierwsze, musisz być świadoma oznak przedwczesnego porodu takich jak:
– Krwawienie
– Skurcze
– Skurcze porodowe (mogą się wydawać oczywistym objawem, jednak ciężko jest je odróżnić od zwykłych bóli pleców lub brzucha we wczesnym okresie ciąży)
– Wycieki jakiegokolwiek płynu
– Ponieważ oznaki porodu mogą być ciężkie do zauważenia, zwłaszcza we wczesnym etapie ciąży, zaleca się kobietom, które nie krwawią, ale czują skurcze lub dyskomfort, aby postarały się uspokoić, wypiły odrobinę wody i odpoczęły.
– Jeżeli objawy nie ustąpią, powinny zadzwonić do lekarza. Zazwyczaj najlepiej jest najpierw pójść do lekarza, ponieważ w większości przypadków nie są to objawy przedwczesnego porodu i łatwo można im zaradzić.

Czy jest jakiś sposób zapobiegania przedwczesnym porodom?

W wielu przypadkach, przyczyna przedwczesnego porodu jest nieznana.; Może być on wywołany różnymi czynnikami takimi jak infekcja, „niesprawna” lub słaba szyjka macicy, bliźniaki lub wieloraczki czy problemy z rozwojem dziecka lub łożyska, więc leczenie będzie zależało od przyczyny, jeżeli w ogóle da się ją określić. Aby spróbować opóźnić poród, może być wykorzystany progesteron albo inne metody takie jak leżenie w łóżku lub zszycie szyjki macicy.