PORÓD KROK PO KROKU

Przed porodem

Masz próbne skurcze. Około 30 tygodnia możesz zacząć odczuwać skurcze Braxtona- Hicksa. Nawet jeżeli tylko ci się wydawało, że je poczułaś, powiedz o tym lekarzowi.

Jest wydzielina. Wraz ze zmiękczaniem i rozwieraniem się szyjki macicy, wypada ochronny czop śluzowy. Możesz zauważyć też wydzielinę z pochwy zabarwioną krwią.

Szyjka macicy zaczyna się rozwierać. Około 2-4 tygodnie przed porodem, twoje ciało przygotowuje się na wydanie dziecka na świat. Kiedy maluch przesuwa się w dół miednicy i naciska na szyjkę macicy, wywołuje jej zmiękczanie i rozwieranie. Może to trwać aż do rozpoczęcia porodu.

Odeszły ci wody. Jeżeli jesteś jedną z 10% kobiet, u których następuje rozerwanie worka owodniowego, poczujesz strumień bezbarwnego i bezwonnego płynu. (Ciemna, zielonkawa, zmieszana z krwią lub brzydko pachnąca wydzielina wymaga natychmiastowej reakcji.) Większość dzieci rodzi się w przeciągu 24 godzin od odejścia wód płodowych, aby zapobiec infekcjom.

Krok 1: Rozwieranie się szyjki macicy

Skurcze się nasilają. Są średniej mocy, następują co 5-30 minut i każdy trwa do 90 sekund. Będą wzrastać w nasileniu, a następnie nieco słabnąć, kiedy staną się częstsze i dłuższe. Większość lekarzy zaleca poczekanie do momentu gdy skurcze będą się pojawiać co 5 minut i trwać 60 sekund przez godzinę, zanim pojedziesz do szpitala.

Zaczyna się poród. Skurcze pojawiają się co parę minut, lekarz może sam naruszyć worek owodniowy. Korzystaj z ćwiczeń oddechowych i poproś o leki przeciwbólowe, jeśli ich potrzebujesz. Ten etap może potrwać kilka godzin.

Twoje ciało przygotowuje się. Szyjka macicy rozwiera się w pełni do 10 cm. Intensywne skurcze trwają do 90 sekund i przychodzą co 30-120 sekund. To najbardziej bolesna, ale też najkrótsza faza porodu trwająca od 30 minut do 2 godzin.

Krok 2: Poród właściwy

Czas przeć. Skurcze i twój wysiłek, przesuwają dziecko; jeśli postępy są znikome, możliwe jest cesarskie cięcie. Kiedy główka będzie przechodzić przez pochwę, możesz doznać uczucia palenia. Ten etap trwa od 20 minut do 2 godzin.

Poród łożyska

Słabe skurcze nadal się pojawiają. Urodzisz łożysko 5-30 minut po porodzie właściwym. Możesz czuć ból przez parę dni, kiedy szyjka macicy będzie się kurczyć, ale prawdopodobnie będziesz tak zajęta maluszkiem, że nawet nie zauważysz.